Tehnoloogia

Tänapäeval kasutatakse kruvivaiu tsiviilehituses hästi laialt. Puit, tellis- ja moodulmaja pystitamisel, gaas — ja poorbetooni plokkidest konstrukstioone, tarade, kaide, sildade, kõrgepingeliinide, vee – ja naftatorustike ja palju teiste objektide erinevatel pinnastel ehitamisel. Teist lahendust peaks otsima ainult väga kaljusel pinnasel.

Kaasaegne kruvivai on metalltoru, mille otsa on keevitatud spetsiaalse kujuga laba.

Vaivundamendi ehitamise protsess koosneb järgmistest etappidest:

1. Juhul, kui geodeetilised tööd polnud enne pinnasel läbi viidud, teostatakse proovikeeramist, et valida vaia sobivat pikkust, kuna pärast süvistamist peaks vaia laba jõudma tugeva pinnasekihini.

2. Arvutatakse vaiade arvu, nende diaametrit ja vaiade vahekaugust.

3. Vaiu keeratakse teatud sügavusele.

4. Vaiade otsad, mis jäävad pinnast ülespoole, lõigatakse maha.

5. Kuna kruvivai kujutab endast tühja metalltorut, valatakse selle sisse betooni (tavaliselt piisab M300 margist). Kandevõime suurendamiseks kasutatakse armeeritud kassetti, talveajal ka lisandeid.

6. Vaia teise otsa keevitatakse vaiapea, kuhu kinnitatakse tulevase objekti alus

7. Ühtse ja tervikliku konstuksiooni rajamiseks kinnitatakse kruvivaiu omavahel sõltuvalt ehitise tüübist kas karpprofiili-, prussi-, raudbetoonist rostvärgi- või monoliitse raudbetoonist plaadiga.

8. Keevitusõmblusi, mis on tekitanud vaiapea ja karpprofiili paigaldamise käigus, kaetakse spetsiaalse epoksüvaigu või epoksüemaili alusel seguga, et vältida niiskes pinnases tekkivat korrosiooni.

Mõnikord on vajadus rajada ehitis ebaühtlasele pinnasele. Sellisel juhul paigaldatakse kruvivaiu erinevale sügavusele ja pärast tasandatakse neid ettenähtud kõrgusele. Kruvivaia keeramise universaalne tehnoloogia võimaldab objektide ehitamist mäe nõlval, metsavööndis puude kõrval (ilma puujuure kahjustamiseta) ja paljudes teistes raskesti ligipääsetavates paikades.

Kruvivaiad on korduvkasutatavad, neid on võimalik maast välja keerata ning kasutada mujal uuesti. Kruvivaia kesmine kasutusiga on vähemalt 100 aastat.

1